Međunarodni dan nestalih osoba je dan sjećanja na sve osobe koje se smatraju nestalima, bez obzira jesu li nestale u okrilju oružanih sukoba, zločina protiv čovječnosti ili kršenja ljudskih prava.
Ovaj dan je prilika da barem jednom godišnje podsjeti javnost kako je svaka informacija o nestaloj osobi zlata vrijedna. Porodice imaju pravo saznati istinu o sudbini svojih najmilijih, društvo ima pravnu i moralnu obvezu pomoći im u njihovom traganju.
Međunarodni dan nestalih osoba, 30. avgust, koji su proglasile Ujedinjene nacije, ima poseban značaj za Bosnu i Hercegovinu. U proteklom ratu od 1992. do 1995. godine je nestalo oko 35.000 a još se traga za najmanje 7.191 nestalom osobom poručeno je na konferenciji povodom Međunarodnog dana nestalih.
Član kolegija direktora Instituta za nestale osobe BiH Amor Mašović iznio je podatke u vezi s radom Instituta u prvih šest mjeseci ove godine.
U prvoj polovini 2018. godine obavljene su 663 predvizite, odnosno posjete potencijalnim lokacijama koje su interesantne u konteksu traganja za nestalima, A obavljene su i četiri posjete minsko sumnjivim područjima, odnosno utvrđenim minskim poljima.
“U istom periodu podnesena su 63 zahtjeva za traženje nestalih. Broj sanacija bio je osam, a sanacije su potrage za posmrtnim ostacima koji nisu ukopani, odosno tijela koja su ostala na površini ili u nekoj prirodnoj jami. Izvršeno je ukupno 70 ekshumacija, u odnosu na 63 iz istog perioda prošle godine. Broj reekskuhamcija bio je šest, a riječ je o kompletiranju posmrtnih ostataka”, rekao je Mašović, te dodao: broj ekshuminarih tijela je svega 54 u prvih šest mjeseci. To jest povećanje u odnosu na 2017. godinu, kada je pronađana 41 osoba, ali još uvijek je u neskladu sa zahtjevima i željama porodica koje tragaju za nestalima.”
U navedenom periodu identificirane su najmanje 72 osobe, a broj identificiranih veći je u odnosu na broj ekshumiranih osoba, jer jednim dijelom je riječ o identificiranim osobama koje su ekshumirane i nekoliko godina ranije.
Govoreći o evidenciji o nestalim osobama, Mašović je konstatovao kako je do sada verificirano 25.016 nestalih osoba, za koje se sigurno može kazati da imaju status u skladu s Zakonom o nestalim osobama. To su osobe koje su nestale u peiodu između 30. aprila 1991. pa do 14. februra 1996. godine, a o čijoj sudbini porodice nisu znale ništa.