Oktobar je Mjesec borbe protiv raka dojke – važan podsjetnik i za žene i za muškarce da budu oprezni u pogledu ključnih znakova upozorenja na ovu bolest.
Uz rak dojke koji drži titulu najraširenijeg raka kod žena, stručnjaci za klinički nemar u Higgs LLP-u koriste ovu priliku da podignu javno znanje o ranim crvenim zastavicama, naglašavajući važnost brzog otkrivanja i djelovanja.
Oni pružaju smjernice za pojedince pogođene pogrešnim dijagnozama. Zabrinjavajuće, trendovi online pretraživanja koje su analizirali pokazuju rastući interes za ovo stanje, piše Express.
Izraz “rak dojke” prošlog je mjeseca pretražen na Googleu 1,4 milijuna puta, pri čemu su “simptomi raka dojke” prikupili više od 85 tisuća pretraživanja, popraćeni nevjerojatnim porastom od 200 posto u upitima poput “Možete li imati rak dojke bez simptoma?”
Clare Langford iz Higgs LLP-a upozorila je: “Kada je riječ o raku ili bilo kojem stanju opasnom po život, rano otkrivanje može spasiti živote. Ako pacijenti osjećaju da nešto nije u redu, ne bi trebali oklijevati potražiti testiranje ili liječničku pomoć. Simptomi nikada ne bi trebali ignorirati te je ključno da i pacijenti i zdravstveni djelatnici ozbiljno shvate svaku zabrinutost kako bi se osigurala pravovremena dijagnoza i njega.”
Crvene zastavice simptomi raka dojke
“Simptomi raka dojke variraju, ali očitiji simptom je kvržica ili oteklina u dojkama, gornjem dijelu prsa ili pazuhu. Promjena je također znak upozorenja – promjena teksture kože, boje dojke ili uobličenje bradavice ili iscjedak oko bradavice također mogu biti problem”, kaže Langford.
Potom se osvrnula na pitanje pogrešne dijagnoze.
“Rak dojke pogrešno se dijagnosticira iz niza razloga, uključujući pogrešno tumačenje dijagnostičkih studija, kašnjenje dijagnostičkih testova, neuspjeh ili kašnjenje konzultacija ili zbog pogrešne komunikacije. Rak dojke također može biti pogrešno dijagnosticiran jer liječnici i stručnjaci krivo tumače rak kao cistu ili mastitis, nažalost, mamografije nisu 100 posto točne.”
Objasnila je zakonska prava nakon pogrešne dijagnoze. “Ako ste doživjeli pogrešnu dijagnozu, možda imate pravo na odštetu. Ovo posebno vrijedi ako je pogrešna dijagnoza pogoršala postojeće zdravstveno stanje, odgodila ispravnu dijagnozu i liječenje ili rezultiralo ozljedom ili smrću.
“Liječnici imaju dužnost brige i ako prekrše ove standarde, to bi se moglo smatrati nemarom. Ako mislite da ste žrtva liječničkog nemara zbog pogrešne dijagnoze, obratite se odvjetničkom uredu koji je specijaliziran za liječnički nemar i koji će vam moći dati pravni savjet. Morat ćete pružiti dokaze da je liječnik prekršio svoju dužnost, nanio vam štetu i da je to rezultiralo mjerljivim gubicima”, tvrdi.