Filozofski fakultet Univerziteta u Tuzli i Odsjek za bosanski jezik i književnost organiziraju predavanje i svečani program povodom Dana maternjeg jezika.
“Rođenjem stečeno pravo na maternji jezik, koji nam niko ne može oduzeti, bogato jezičko naslijeđe u Bosni i Hercegovini, upotreba i stvaranje na jezicima triju naroda i sedamnaest nacionalnih manjina i više su nego dovoljan razlog da 19. februara promoviramo jezičku kulturu, raznovrsnost i višejezičnost. Sa posebnim zadovoljstvom pozivamo vas na predavanje i svečani program kojim slavimo naš praznik”, poručuju organizatori.
Program:
–16:00 sati Svečani program koji izvode:
OŠ „Miladije“, OŠ „Novi Grad“, OŠ „Tušanj“, OŠ „Sjenjak“, OŠ „Centar“, OŠ „Kreka“, OŠ „Lipnica“, OŠ „II osnovna škola Srebrenik“, Gimnazija „Meša Selimović“ Tuzla, Behram-begova medresa Tuzla, Katolički školski centar „Sv. Franjo“ Tuzla
–17:00 sati Predavanje na temu “Bosanski jezik i Bošnjaci u Turskoj” učestvuju:
Dr. sc. Sibel Akova, docentica, Yalova Üniversitesi, Istanbul
Dr. sc. Amira Turbić-Hadžagić, redovna profesorica, Filozofski fakultet Univerziteta u Tuzli
Ove godine Dan maternjeg jezika posvećuju svim govornicima, a posebno iseljenicima i nacionalnim manjinama u Bosni i Hercegovini.
(RTV Lukavac)




