JU Centar za kulturu Lukavac sinoć je upriličila izložbu slika-portreta i promociju knjiga „Vjetar nešto nosi“ i „Plava kuverta“ autora Safeta Berbića.
Slikar i Književnik Berbić dobitnik je velikog broja domaćih i međunarodnih književnih nagrada, i rado je viđen u našem gradu.
Berbić je do sada je imao nekoliko samostalnih izložbi slika i portreta; objavio je nekoliko romana zbirke pripovjedaka.
Knjiga “Vjetar nešto nosi” je relativno širokog zahvata. U njoj je obrađeno ili bolje rečeno nagoviješteno niz temeljnih pitanja i klasičnih tema iskazanih na različite načine. Smak svijeta, kataklizma, konačan kraj svijeta iskazan je kroz efektnu pjesmu Selfie u kojoj kroz posve moderan fenomen samofotografiranja detektuje pogubnu egocentričnost i samodovoljnost koja je zavladala posljednjim vremenima.
Plava kuverta je zbrika od trideset tri pripovijetke i trideset četiri ilustracije koje je svojom rukom napisao odnosno nacrtao sam autor. Berbić se svrstava u red rijetkih bh. književnika koji su svom djelu spojili književnost i likovnu umjetnost.
JU Centar za kulturu će i tokom mjeseca novembra nastaviti sa sličnim programom kako bi ovim kulturnim događajima jesenje dana svim Lukavčanima učinila interesantnijim i ugodnijim.
Detaljnije u video prilogu Sabine Džibrić




