Dan žalosti u Federaciji BiH u petak, 11. jula

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na hitnoj sjednici donijela Odluku kojom se 11. juli 2025. godine, Dan sjećanja na genocid u Srebrenici, proglašava Danom žalosti u Federaciji BiH. Dan žalosti se obilježava obaveznim isticanjem zastave BiH na pola koplja, odnosno jarbola, na zgradama zakonodavnih, izvršnih i sudskih organa vlasti, javnih ustanova, institucija i drugih pravnih lica na području FBiH. Na Dan žalosti ne mogu se održavati programi kulturno-zabavnog karaktera na javnim mjestima u FBiH. Medijske kuće na teritoriji Federacije su dužne uskladiti i prilagoditi svoje programske sadržaje Danu žalosti. Ova odluka stupa na snagu danom donošenja i bit će objavljena u Službenim novinama Federacije BiH. U obrazloženju je istaknuto da je Odluka donesena radi izražavanja saučešća i suosjećanja s porodicama žrtava, te sjećanja na genocid u Srebrenici, saopćio je Ured Vlade FBiH za odnose s javnošću.

Podijelite na mrežama