Ime sindroma dolazi od imena engleskog ljekara Johna Langdona Downa koji je 1866. opisao sindrom. Ovaj sindrom se smatra jednim od najčešćih genetskih odstupanja pri kojem dolazi do različitih psihofizičkih poteškoća u razvoju djeteta.
Iz godine u godinu naučnici imaju sve više saznanja o ovom sindromu, a budućnost je svjetlija nego ikad. Osobe s Downovim sindromom su sve više prihvaćene i sve se bolje snalaze u bh. društvu, a dokaz za to je i Hasan Sejdinović koji je prije nekoliko dana osvojio najsjajniju medalju na Svjetskim igrama Specijalne olimpijade u Abu Dhabiju, u Bosnu je donio zlato.
Za njih granice ne postoje, oni su modeli, bilderi, karatisti i još mnogo toga. Iz dana u dan dokazuju da imati Downov sindrom ne znači imati “posebne potrebe”. Ustvari, njihove glavne potrebe su iste kao i potrebe svakog drugog čovjeka. Žele jesti, piti, disati, voljeti i žele da im ljubav bude uzvraćena.
Osim toga, danas pružamo podršku svim roditeljima djece s Downovim sindromom. Oni su generali bitke protiv sistema i protiv brojnih nepravdi s kojim se susreću sa svojom djecom. Naoružani hrabrošću i odlučnošću, bore se s brojnim pitanjima koja se neprekidno roje iznad njihovih glava.
Djeca i odrasli s Downovim sindromom žive život punim plućima, osvajaju svojim osmijehom, oni su inspiracija ostalima da nikad ne treba odustati. Ovi borci svaki dan šire pozitivnu energiju i za njih riječ “odustajanje” ne postoji. Ljubav i sreća stanuju u njihovim srcima, a skupa u šarenim čarapama koračamo u bolju budućnost gdje će inkluzija u društvo biti najmanji problem, a najveći s kim se prije možemo poigrati.