Svjetski dan slobode medija obilježava se svake godine 3. maja od 1993. godine kad ga je proglasila Glavna skupština Ujedinjenih naroda. Cilj obilježavanja tog Dana je podizanje svijesti o važnosti medijskih sloboda i njezinih temeljnih načela.
Slobodno novinarstvo nalazi se pod sve većim pritiskom i Evropska unija je riješena da brani slobodu medija u okviru svojih granica i širom svijeta, izjavila je visoka predstavnica EU za vanjsku politiku i sigurnost Federica Mogherini povodom Svjetskog dana slobode medija 3. maja.
Iako se generalno u evropskim zemljama poštuju medijske slobode, novinari se i dalje suočavaju sa ozbiljnim napadima i pritiscima.
U Evropskoj uniji i na Balkanu registrovan je pad medijskih sloboda za 1,7 posto u smislu prepreka i napada na novinare. Iako se generalno u evropskim zemljama poštuju medijske slobode, novinari se i dalje suočavaju sa ozbiljnim napadima: od ubistava na Malti, u Slovačkoj i Bugarskoj, do fizičkih i verbalnih napada na novinare u Srbiji i Crnoj Gori ili nasilja nad novinarima u Francuskoj.
Izvještaj Reportera bez granica o medijskim slobodama pokazao je kako je mržnja prema novinarima izazvala nasilje i time i rast straha. Broj zemalja koje se smatraju sigurnima za novinare sve je manji, a autoritarni režimi sve više sužavaju prostor za slobodan rad medija.
Čak 21 posto građana BiH opravdava nasilje nad novinarima
Najveći dio građana BiH- 79 % sudionika istraživanja, smatraju „neprihvatljivom svaku vrstu napada na novinare i medije“, dok istovremeno čak 27% ispitanika u Republici Srpskoj i 17 % u Federaciji BiH opravdavaju nasilje. U poređenju sa 2018. godinom, rezultati predstavljaju zabrinjavajući porast broja građana (za cijelih 14%) koji opravdavaju nasilje nad novinarima u Bosni i Hercegovini.
Ovo je samo dio rezultata istraživanja koje su proveli Udruženje/udruga BH novinari i Fonadacija Friedrih Ebert u povodu 3. maja – Svjetskog dana slobode medija.
Građani BiH, kao i zasebno oba entiteta, su “značajno manje zadovoljni radom medija i novinara u FBiH i RS u odnosu na prethodne godine”. Najveći dio ispitanika smatra da sloboda medija u FBiH „uopće nije ili je djelomično prisutna“, dok u RS gotovo 90% ispitnika smatra da “sloboda medija uopće nije ili je djelomično prisutna“ u ovom entitetu.
Omladinska novinska asocijacija u Bosni i Hercegovini u saradnji sa Vijećem za štampu i ove godine će obilježiti Svjetski dana slobode medija – 3. maja širom Bosne i Hercegovine!