Naslovna AKTUELNO Kompletna Klinika za zarazne bolesti u Tuzli pretvorena u COVID bolnicu

Kompletna Klinika za zarazne bolesti u Tuzli pretvorena u COVID bolnicu

Odlukom Kriznog štaba Ministarstva zdravstva TK još u februaru ove godine Klinika za zarazne bolesti je proglašena COVID bolnicom s kapacitetom od 80 kreveta, što je u prvoj fazi epidemije, kada su imali 25 hospitaliziranih pacijenata bilo i više nego dovoljno.

 

 



 

Međutim, naglo pogoršanje epidemiološke situacije u proteklih mjesec dana nametnulo je potrebu za širenjem COVID bolnice, nabavku nove opreme te dodatnih 20 kreveta. Zbog svega toga se trenutno vrši rekonstrukcija dijela zgrade kako bi se povećao kapacitet COVID bolnice u kojoj se nalaze 63 pacijenata pozitivna na koronavirus. Također, radi se i pregrađivanje određenih prostorija, gradnja tunela za bezbjedan prolazak inficiranih pacijenata i slično.



Načelnik Klinike za zarazne bolesti UKC-a Tuzla prof. dr. med. sci. Sead Ahmetagić izjavio je da će širenjem kapaciteta i poboljšanjem uslova, multidisciplinarni tim nastojati u znatnoj mjeri umanjiti broj pacijenata koje je potrebno priključiti na respiratore.

“Na COVID odjelu dosad smo imali mnogo teških bolesnika, koji su nam dolazili sa raznih klinika i sa različitim komorbiditetima. Stvaranjem novih uslova za njihov boravak sada želimo pokušati suportivnom terapijom i multidisciplinarnim pristupom anesteziologa, internista, infektologa te po potrebi specijalista iz drugih grana medicine, dati im još jednu šansu za život, prije krajnjeg odlaska u respiratorni centar gdje je nažalost smrtnost 80 posto, dok kod nas ona iznosi 20 posto”, ističe Ahmetagić.

Radovi na rekonstrukciji bi trebali biti završeni u naredna dva dana, a cjelokupna zgrada sada će imati povećani kapacitet kreveta te će u konačnici u jednom trenutku moći primiti 100 pacijenata.

Unutar COVID bolnice pacijentima je omogućena cjelokupna medicinska njega, a multidisciplinarni tim prema bolesnicima postupa u skladu sa njihovim osnovnim oboljenjima. Među važnom opremom se nalazi i aparat za hemodijalizu, portable respirator u slučaju naglog pogoršanja kliničke slike, a osigurana je i savremena laboratorija za određivanje saturacije krvi, elektrolita krvne slike koja će biti uskoro u funkciji.

Inače, krug oko objekta u kojem se nalazi Klinika za zarazne bolesti označen je COVID zonom.



Nakon izlaska iz kontaminiranog područja i rada sa zaraženim osobama, infektologinja prim. prof. dr med. sc. Dilista Piljić rekla je za Klix.ba da se trenutno u COVID bolnici od ukupnog broja hospitaliziranih njih 20 nalazi sa teškom kliničkom slikom, dok su tri pacijenta kritično bolesna i svakoga trenutka se može očekivati da njihov organizam zahtijeva mehaničku ventilaciju.

“Ovom prilikom moram apelovati na građane da se počnu ponašati u skladu sa protuepidemijskim mjerama kao što su to radili i martu jer je situacija sve lošija. Naši pacijenti su različite dobi i ne možemo se zavaravati i reći da su mladi zaštićeni. Mi, nažalost upravo u COVID bolnici imamo pacijente koji su mlađe životne dobi, sa težom su kliničkom formom bolesti i uz ostale suportivne mjere zahtijevaju kontinuiranu oksigenaciju”, priča nam Piljić.

 

 

Svi sagovornici virus ocjenjuju izuzetno nepredvidivim i moćnim neprijateljem.

“Poredeći prvi i drugi period mi još uvijek ne možemo reći zašto sada imamo ovakvu situaciju. U prvom periodu smo imali 15 bolesnika sa teškim komorbiditetima i svi su ostali živi, a sada imamo skoro pa iste pacijente, sa razlikom da su neki mlađi, ali sa znatno težom situacijom. Osim identifikacije virusa trenutno se nema vremena vršiti dodatna istraživanja u cilju utvrđivanja da li su u pitanju promjene na virusu ili je riječ o imunosti pacijenata. Ta dilema će biti riješena tek u narednom periodu”, ističe Ahmetagić.

 

 

Diplomirana medicinska sestra i voditeljica smjene u timu Hedija Hodžić u kontinuitetu brine o pacijentima sa potvrđenom infekcijom, a po izlasku iz zone biološke opasnosti nam prepričava svoja iskustva.

“Kao medicinska sestra radim već 23 godine, pacijentima voli pomagati, ali ih isto tako i razmaziti. Trenutni pacijenti nas razumiju i s nama u kontinuitetu sarađuju. Naša tri sprata su popunjena i s obzirom da nemamo dovoljno medicinskih sestara nekada se desi da nismo na dijelu gdje nas traži pacijent, tako da nas pozivaju telefonom i mi im dolazimo pružiti njegu”, ističe Hodžić.



Ona dio radnog vremena provodi i u prijemnoj ambulanti te COVID izolatoriju u kojem se pacijenti testiraju, laboratorijski opserviraju i čekaju svoje nalaze.

“Mi imamo i veliki protok ambulantnih bolesnika, a posao obavljamo tamo gdje god nam se ukaže prilika. Svi smo već jako umorni, na izmaku smo snage, ali ipak i dalje dajemo 200 posto od sebe kako bismo pomogli našim pacijentima. Građane molimo da se pridržavaju mjera prevencije, da nam vjeruju jer ova epidemija zaista postoji te da znaju da i mi imamo porodice koje smo ostavili kod kuće”, nastavlja Hodžić.

Medicinski timovi trenutno su na adekvatan način zaštićeni u radu sa inficiranim pacijentima, a direktor Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli Vahid Jusfović kaže da opreme imaju za period od još mjesec i po dana. Trenutnu epidemološku situaciju u Tuzlanskom kantonu ocjenjuje usložnjenom, naglasivši da je još uvijek mogu držati pod kontrolom.

“Trenutno imamo pozitivna 23 zaposlenika, a u izolaciji se nalaze 32 i taj broj se svakodnevno mijenja. Što se tiče toga ja nemam problema, ali generalno gledajući, svo osoblje je iscrpljeno i umorno. S druge strane, naša specijalističko-konsultativna odjeljenja rade u punom obimu, relativno je smanjen broj hladnih operativnih zahvata, dok u potpunosti obavljamo hitni operativni program”, naveo je Jusufović.

U Zavodu za mikrobiologiju kliničkog centra u Tuzli proteklih dana je došlo do povećanja broja analiziranih uzoraka briseva zbog nabavke još jednog PCR aparata, a za znatno brže dobijanje rezultata nedostaje im automatski ekstraktor nukleinskih kiselina. Kada je riječ o testovima, trenutno raspolažu sa količinama koje su dostatne za 40 dana.