Medicinske sestre-tehničari najbrojnija su profesionalna kategorija u sistemu zdravstva tj. rade na području unapređenja zdravlja, sprječavanju bolesti, liječenja i rehabilitacije, sistemskim pristupom otkrivaju i rješavaju zdravstvene probleme iz djelokruga svog rada. Osim toga, planiraju, sprovode i ocjenjuju uspješnost zdravstvene njege. Fokusirane su na edukaciju članova porodice o zdravlju i bolesti, njezi za bolesne i nemoćne u krugu porodice. Sarađuju sa ljekarima i drugim zdravstvenim osobljem i zajednicom na rješavanju javnozdravstvenih problema. Svake se godine 12.maja zdravstveni profesionalci i javnost osvrnu na rad i ulogu medicinske setre u njezi bolesnih i zaštiti zdravih ljudi, čija zdravstvena zaštita je nezamisliva bez medicinskih sestara.
Ovaj dan obilježen je i u JZU Dom zdravlja Lukavac.
Više u video prilogu Edine Husović:
(RTV Lukavac)




