Vjeru u pravosudne organe građanima Lukavca mogla bi vratiti i odluka Općinskog suda u Lukavcu vezana za predmet bespravne gradnje objekta u ulici Milerova. Slučaj koji je izazvao burnu reakciju javnosti i doveo do hitnog reagovanja nadležnih tijela, prvostepeno je okončan u korist zakona.
Gradnja objekta započela je polovinom aprila prošle godine, građani su ogorčeno tražili pomoć od nadležnih inspekcijskih organa koji su isti zapečatili, ali gradnja je i pored toga nastavljena.
Iako se radi o prvostepenom postupku koji mora proći žalbeni rok, ovaj slučaj probudio je nadu da će se i ostali slučajevi nelegalne gradnje u gradu staviti u zakonske okvire.
Da bi se izbjegle ovakve situacije iz Općinskog suda u Lukavcu građane savjetuju da se prilikom gradnje drže propisa i urbanističkog plana i prije gradnje saglasnost potraže od nadležnih službi.
Zakon koji tretira oblast građenja po mišljenju struke je dobro postavljen i jasan, krše ga oni koji računaju na sporost i tromost državnog aparata, što u ovom predmetu nije bio slučaj.
Preporučujemo video prilog Suade Imamović:
(RTV Lukavac)




