Tržište rada i radne snage u FBiH posljednjih godina doživljava velike oscilacije uz deficit radnika, na što upozoravaju poslodavci tražeći konkretne mjere.
Iako programi zapošljavanja u Federaciji BiH predstavljaju važan alat za povezivanje radnika i poslodavaca, istraživanje Udruženja poslodavaca FBiH pokazalo je da više od 80 posto kompanija želi koristiti ove mjere, ali da značajan broj odustaje zbog složenih administrativnih procedura. Poslodavci upozoravaju na nedostatak informacija, nepovjerenje u rad službi za zapošljavanje te neusklađenost javnih poziva sa stvarnim potrebama tržišta rada.
Statistički gledano samo u TK prema podacima JU Službe za zapošljavanje TK, na kraju marta 2026. godine na evidenciji se nalazilo 59.949 nezaposlenih osoba. Istovremeno, poslodavci su iskazali potrebu za 775 radnika, a posredovanjem biroa zaposleno je tek 52 osobe. Broj zaposlenih u Tuzlanskom kantonu iznosio je 102.577.
Prema podacima Porezne uprave FBiH u Lukavcu je u martu bilo zaposleno 10.208 osoba, dok je na evidenciji nezaposlenih registrovano 6.457 građana.
Među nezaposlenima dominiraju trgovci, ekonomski tehničari i ekonomisti, ali i visokoobrazovani kadrovi poput pravnika, doktora medicine i inžinjera hemijske tehnologije. S druge strane zbog nedostatka kadrova, poslodavci su tražili i zakonska rješenja za uvoz radne snage u BiH.




