Naslovna AKTUELNO Sportska 2018. bila je spektakularna!

Sportska 2018. bila je spektakularna!

Godina na izmaku donijela je obilje velikih sportskih događaja, 2018.  bila je  olimpijska. Tradicionalno godinu su otvorili rukometaši, ovoga puta Europskom prvenstvu   koje je igrano  od 12. do 28. januara  u Hrvatskoj . Španska  rukometna reprezentacija okrunila se u Zagrebu zlatnom medaljom svoj rezultatski uspon na europskim smotrama koji konstantno traje na posljednjih šest takmičenja.

Još prije toga održano je novo izdanje Snježne kraljice. Trećeg su vozile skijašice, četvrtog skijaši. Snježna kraljica za 2018 bila  je Mikaela Shiffrin kojoj je to treća pobjeda na Sljemenu, dok je sljemenskim kraljem po četvrti put okrunjen Marcel Hirscher.

U februaru nastavljeno je jakim tempom. Od 9. do 25. u južnokorejskom Pyeongchangu, održano  je 23. izdanje  Zimskih olimpijskih igra. U Pjongčangu je podeljeno 102 medalje, od kojih je Norveška osvojila 39 odličja. Norvežani su u Pjongčangu osvojili  14 zlatnih, 14 srebrnih i 11 bronzanih medalja.

Iza nje su Njemačka, koja  je osvojila 31 medalju, od kojih 14 zlatnih, 10 srebrnih i sedam bronzanih, dok je Kanada osvojila 29 medalja – 11 zlatnih, osam srebrnih i 10 bronzanih.

Domaća selekcija Južne Koreje osvojila je 17 medalja (pet zlatnih, osam srebrnih i četiri bronzane), isto koliko i Rusija, koja je nastupala pod olimpijskim obilježjima na Igrama u Pjongčangu – dvije zlatne, šest srebrnih i devet bronzanih medalja, nažalost BiH je imala iviše nego skroman nastup

U martu malo predaha pa nastavak BH telecom premijer nogometne lige. Vrhunac uzbuđenja u međunarodnom nogometu, bio je  26. maja kada se u Kijevu igralo finale Lige prvaka. Nogometaši Real Madrida po treći put zaredom osvojili su Ligu prvaka pošto su finalu bili bolji od  Liverpool 3-1. ‘Redsi’ su već u 31. minuti ostali bez Salaha i to je trenutak koji je odredio tok susreta.

Super uzbuđebnja priuštena su nama od  14. juna do 14 julaa  Svjetskog prvenstva u Rusiji. Senzacionalan rezultat ostvarila je selekcija Hrvatske koja  se okitila titulom viceprvaka. U finalnom meču slavila je Francuska sa ukupnihn 4:2.

Po zavšetku SP gdje nije bilo reperzentacije BIH uslijedile su kvalifikacije za Europska klupska takmičenja. Po starom dobrom običaju ekipe iz BiH zapele su već u prvim mečevima kvalifikacija. U međuvremenu na kormilo BIH stigao je Rober Prosinečki.

Upravo je novi selektor već u prijateljskim mečevima najavio novi štih BH zmajeva. I u novom takmičenju lige nacije BIH izgledala je superiorno i grupu prošla bez poraza, te kao prva izborila plasman u A diviziju. Dva puta smo pobjedili Sjevernu Irsku te jednom Austriju uz remi skor je to naše reprezentacije u ligi nacija.

Sa druge strane rukometni šamar pljusnu je EHF rukometnoj reprezentaciji  nakon što je BIH u baražu pobjedila Švicarsku, zbog neispravnog nastupa Nuića meč je registrovan 10:0 za Švicarsku.

Poput rukometaša loš nastup su imali i košarkaši. Da nešto ne štima kod jedne od najsupješnijih reprezentacija naše zemlje vidjelo se već na otvaranju kvalifikacija. Neminovno smjena genercija sa novim sleketorom Bosnićem i više je nego realana opcija koju je Košarkaški savez načelu sa Teletovićem objeruče prihvatio.

U smiraju sportske 2018 godine sportska redakcija RTV Lukavac želi vam sretnu i supješni novu godinu. Vidimo se u 2019!