Trideseta godišnjica osnivanja 212/222. Bosansko-oslobodilačke brigade i oslobađanja Orahovice, započela je polaganjem cvijeća poginulim borcima i šehidima na spomen-obilježju u Orahovici. Tom prilikom, cvijeće su položili pripadnici ove brigade, predstavnici Vijeća MZ Orahovica, predstavnici Gradske uprave Lukavac i učenici područne škole Orahovica. Iva brigada je vojna jedinica, koja je tokom rata u BiH, djelovala u sastavu 2. korpusa Armije BiH. Ulazila je u sastav operativne grupe 2 i 22. divizije.
Kroz brigadu je prošlo preko 2.000 boraca. Poginulo je 87, a ranjeno njih preko 500. Zlatnim ljiljanom, najvišim ratnim priznanjem, odlikovano je 13 pripadnika brigade.
O oblježavanju jubileja u MZ Orahovica više saznajte u video prilogu Enide Akeljić:
(RTV Lukavac)




