Uložili 52 miliona KM i nisu uspjeli: Iz Nove Željezare Zenica objasnili zašto je gašenje Koksare postalo neizbježno

Gašenje Koksare Lukavac predstavlja veliki gubitak za industriju u Bosni i Hercegovini, ali još veći za približno 800 radnika i njihove porodice koje su direktno pogođene ovom odlukom – istakli su iz Nove Željezare Zenica (NŽZ), članice grupacija Pavgord.

U ranijem periodu, kako navode, dali su svoj maksimalni doprinos tokom četiri mjeseca, odnosno u periodu od 20. oktobra 2025. do 22. februara 2026. godine, kako bi se spriječio ovakav rasplet.

“Omogućili smo da se peći ne ugase tokom stečaja i da proizvodnja u tom periodu ostane aktivna. Za nabavku ugljeva uložili smo oko 43 miliona KM, plus oko 8,5 miliona KM za troškove održavanja proizvodnje – ukupna vrijednost našeg ulaganja za taj perod bila je oko 52 miliona KM. Iako smo imali čvrstu namjeru da održimo proizvodnju u lukavačkoj Koksari i osiguramo domaći koks za NŽZ, nastavak finansiranja postao je neodrživ i iznad mogućnosti naše grupacije. Iz zakupa smo izašli s minusom od oko sedam miliona KM”, istakli su iz ove zeničke kompanije.

Dodali su kako iskreno saosjećaju sa svim radnicima Koksare Lukavac i njihovim porodicama u ovim teškim trenucima, kao i da se nadaju da će nadležne institucije, lokalna zajednica i privredni sektor pronaći način da pruže podršku radnicima Koksare Lukavac te im omoguće adekvatan tretman i nove prilike.

“Nažalost, NŽZ-a će morati osigurati koks za svoje potrebe iz drugih izvora”, naveli su iz ove kompanije.

Podijelite na mrežama