Djeca mlađa od deset godina upola manje prenose koronavirus od starijih, a mladi od 11-19 godina ga prenose jednako kao i odrasli.
Ovo je pokazalo veliko južnokorejsko istraživanje provedeno na gotovo šest hiljada oboljelih, i na još deset puta više njihovih kontakata.
Istraživanje je objavio američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti.
Dato je i obrazloženje.
Djeca do deset godina starosti, zaključuju naučnici, izdišu manje količine zraka pa onda i manje virusnih čestica, dok su i nižega rasta, pa virus u kapljicama manje dospijeva do odraslih.
No to ne znači da djeca virus ne mogu prenijeti, zbog čega se naučnicipribojavaju jeseni, i otvaranja škola.
Tinejdžeri su veći prijenosnici, jer su fizički kao odrasli ljudi, a manje paze na distancu te higijenske navike.




